گزارش دیده بان: آذر ماه 95 - تهران

گزارش دیده بان: آذر ماه 95 - تهران

تعداد تابلوها و مسیرهای بررسی شده

مطابق روال ماه های قبل، این ماه (آذر ماه 1395) هم بیش از 1200 سازه تبلیغات محیطی اکران شده در شهر تهران مانیتور شد که در متن پیش رو نتایج اولیه و کلی آن ارایه میگردد.
کلیه گزارشات و مقایسه های ارایه شده در این مقاله براساس تعداد آگهی ها و تعداد سازه های انجام پذیرفته است. بررسی های دقیق تر و جزیی تر براساس ارزش ریالی، متراژ، ضریب اثر بخشی و ... که در صورت نیاز قابل ارایه است. 
سازه های بررسی شده شامل بیلبوردها (تک وجهی و چند وجهی)، پل های عابر پیاده، پلهای سواره رو، استرابوردها و سی ال بی ها می باشند. 
شرکتهایی که بر روی سازه های محیطی حضور داشتند
در این دوره حدود 230 شرکت از تبلیغات محیطی برای رساندن پیام خود به مخاطبین استفاده کرده بودند. 5 شرکتی که بیشترین تعداد تابلوها را در سطح شهر داشتند به ترتیب زیر میباشند: 

 1. شهرداری تهران 
 2. های وب
 3. شاتل 
 4. گاج
 5. شهر فرش

نام انتخابی محصولات

با شروع فصل پاییز،  بسیاری از مجموعه های ارائه دهنده خدمات آموزشی به دانشجویان و دانش آموزان تبلیغات محیطی گسترده ای را آغاز کرده بودند، در این میان شرکت گاج حجم زیادی از این تبلیغات را به معرفی کتاب های مختلف خود اختصاص داده بود، از آنجایی که عنوان یک کتاب ممکن است تعیین کننده سرنوشت آن باشد، سالهاست انتشارات گاج با استفاده از عناوین نامرسوم بر روی کتاب های آموزشی خود، توجه مخاطبین را به خود جلب کرده است، کتاب هایی تحت عنوان "سیر تا پیاز"، "آی کیو"، "دور دنیا در 4 ساعت" که در دوره های قبلی معرفی شده بودند از این دست می باشند، کتابی که در آذر ماه بیشترین مانور تبلیغاتی بر روی آن داده شده بود، تحت عنوان "آس" منتشرشده بود که ظاهرا مربوط به مباحث تاریخ ادبیات میباشد، طراحی جلد این کتاب نیز از نکات جالب توجه است.
البته گاج از انتشارات بسیار فعالی است که نسبت به راه اندازی وب سایتی آموزشی تحت عنوان دکتر آی کیو نیز اقداماتی را انجام داده و همزمان با کتاب ها به معرفی این وب سایت و فیلم های آموزشی آن نیز می پردازد.

نمایشگاههای این ماه

یکی از مهمترین ابزارهای اطلاع رسانی که در سالهای اخیر جهت برگزاری نمایشگاههای بین المللی و داخلی از آنها استفاده شده است، تبلیغات برروی رسانه های محیطی میباشد، در آذر ماه نیز تنوع تبلیغات نمایشگاهی در موضوعات مختلف، زیاد بوده است.
 از جمله تبلیغات نمایشگاهی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایشگاه صنعت آرد و نان و تجارت آبزیان و غذا های دریایی
 • سومین نمایشگاه مشارکت تولید کنندگان ایرانی در صنعت مترو
 • نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ)
 • نمایشگاه تلفن همراه و لوازم جانبی
 • نمایشگاه محصولات سالم
 • نمایشگاه رنگ و رزین
 • نمایشگاه بین المللی متالوژی (متافو)

کمپین هایی چند مرحله ای این ماه

در نیمه اول آذر ماه فاز تیزینگ یا فاز بسته کمپین بازار مبل کاسپین  بر روی تعدادی از تابلوهای شهر اجرا شد، در فاز تیزینگ تنها دو بال پرواز بر روی تابلو ها به نمایش در آمده بود و بین بالها شعار تبلیغاتی "بلند پروازی کن" به نمایش درآمد و با این شعار هیجان انگیز سعی در تحریک حس کنجکاوی مخاطب داشتند، این کمپین در نیمه دوم وارد فاز باز یا opening خود شد و با رمز گشایی پیام تبلیغاتی خود، به معرفی بازار مبل کاسپین پرداخت. 

کمپین امید برای جوانان سامسونگ  

پس از اجرای کمپین یادگاری تو به زمین، شركت سامسونگ در آذر ماه با سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور در برگزاری المپیاد تکنسین های ایران همکاری داشته است. این المپیاد به برگزاری مسابقاتی برای بررسی عملکرد تکنیسین ها در حوزه نصب و تعمیر محصولات در گرایش های مرتبط با موبایل و تبلت، لوازم خانگی و لوازم صوتی تصویری است. تابلوهای تبلیغاتی این کمپین در شهر تهران و در آذر ماه به نمایش گذاشته شده بودند. 

وب سایت های پخش آنلاین فیلم های سینمایی و سریال

شرکت شاتل مدتی است که علاوه بر ارائه اینترنت پرسرعت به مشتریان خود، به تهیه و تولید محتواهای آنلاینی جهت سرگرمی مخاطبین و استفاده بهینه تر از اینترنت اقدام کرده است، اولین سرویس شاتل (که تبلیغات محیطی گسترده ای هم بر روی آن انجام شده بود) سرویس شاتل لند بود و امکاناتی چون دانلود فیلم و سریال، آپلود محتوای آنلاین با حجم های بالا و گیم سنتر اختصاصی را در اختیار مخاطبین قرار میداد.  در آذر ماه، شاتل به معرفی سرویس نماوا پرداخته است که توسط این سرویس میتوان، فیلم و سریال را به صورت آنلاین تماشا کرد، البته نا گفته نماند، تمامی این سرویس ها به اینترنتهای پر سرعت با حجم های بالایی نیاز دارد که در قسمت های مختلف هر دو سرویس،  با توجه به استراتراژی بازاریابی شاتل، به این گونه خدمات قابل ارائه، اشاره شده است و به صورت آنلاین نیز به فروش میرسند.
در کنار شرکت شاتل، آسیا تک هم دست به کار شده و به آماده سازی سرویس مشابهی برای پخش و دانلود فیلم و سریال دست زده است، این سرویس با نام "آی سیما"، از ماه گذشته با تبلیغات گسترده محیطی، سعی در معرفی خود و خدماتش داشته است. 
ظاهرا شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت مثل آسیا تک و شاتل، برای تشویق مردم به استفاده از خدمات اینترنت پر سرعت خود، دست به تولید محتوای آنلاین و جذاب برای مخاطبین زده اند که به واسطه آنها بتوانند سایر خدمات خود را با تعرفه ها و طرح های متفاوت جهت فروش ارائه دهند. 

تبلیغ مستند موج نو 

از میان فیلم های سینمایی مختلفی که  این ماه بر روی تابلوهای محیطی تبلیغ شده بودند، میتوان به تبلیغات  فیلم مستند سینمایی موج نو اشاره کرد که در گروه هنر و تجربه به نمایش گذاشته شده است، این فیلم با حضور چهر های سرشناسی از کارگردانان سینمایی ایران آماده سازی شده و به بررسی سیر تحولات و پیدایش موج نوی سینمای ایران از آغاز تا امروز پرداخته است. فیلم هایی مثل"لاک قرمز"، "وارونگی" و"گیتا" از جمله فیلم هایی بودند که در آذرماه برای تبلیغات خود از رسانه های محیطی استفاده کرده بودند.

محصولات غذایی

تبلیغات مربوط به محصولات غذایی و خوراکی در آذرماه، رشد مناسبی نسبت به ماههای گذشته داشته است، در لیست بیشترین تعداد اگهی ها، محصولات غذایی در رتبه چهارم قرار دارند.
در میان تبلیغات محصولات خوراکی در این ماه، تبلیغات مربوط به لبنیات به خصوص انواع شیرهای طعم دار، با حضور پر تعداد خود، تقریبا در اکثر نقاط شهر اکران داشته اند.

تابلوهای خالی 

ماههاست که دیده بان آمار تابلوهای خالی شهر تهران را منتشر میکند، در ادامه روند وجود تابلوهای خالی شهر، آذر ماه با بیشترین حجم تابلوهای خالی، رکوردار ماههای فصل پاییز شده است، نکته عجیب در آذر، خالی بودن تعداد زیادی از استرابوردهای شهر است، از آنجایی که در بسیاری مواقع،  به دلیل حجم بالای تبلیغات و ازدحام برندها بر روی استرابوردها، رزرو کردن و خالی پیدا کردن آنها کار چندان ساده ای نیست، خالی بودن این حجم از استرابودها، دیده بان را به پیگیری این موضوع وا داشت، ظاهرا یکی از شرکت های صاحب رسانه، باکس استرابوردهای خود را به زیبا سازی پس داده بود و به همین دلیل تعداد مشخصی از این سازه ها خالی و بدون مشتری باقی مانده اند تا در مزایده های بعدی تکلیف این سازه ها روشن شود.

تبلیغات فرهنگی شهر تازه

شهرداری تهران در آذر ماه نیز با اجرای یک کمپین تبلیغاتی متفاو ت، حجم زیادی از تابلوها را به خود اختصاص داده بود، نام این کمپین " شهرتازه" بود و با یادآوری موضوعاتی از جمله صرفه جویی در استفاده از منابع طبیعی و حفاظت از محیط، شهروندان را به داشتن شهری تازه دعوت میکرد. اجرای این کمپین حواشی نسبتا زیادی برای شهرداری تهران ایجاد کرده بود و موضوع تخریب و فروش باغ های سنتی و قدیمی شهر و جایگزینی آنها با برج ها طبقاتی غول پیکر بازهم به میان آمد، ولی گذشته از حواشی این کمپین،  طرح های جالب آن بر بدنه سازه های محیطی چشم نوازی میکردند.
در ادامه به بازگویی  برخی از عبارت هایی که بر روی تابلوها نقش بسته بود، می پردازیم: 
بخش مهمی از آب، سهم آیندگان است
تک سرنشین نباشیم
بگذارید صدای پرندگان شنیده شود
آسمان آبی را برای کودکانمان به رویایی تبدیل نکنیم
هوای پاکم آرزوست و ....

اپلیکیشن ها و نرم افزارهای این ماه

با توجه به گرم شدن بازار اپلیکیشن ها و نرم افزاری های کاربردی، در اذر ماه نیز تعدادی از این دست محصولات به تبلیغات گسترده خود پرداخته بودند، از جمله آنها میتوان به اپلیکیشن تاپ اشاره کرد، این اپلیکیشن متعلق به شرکت تجارت الکترونیک پارسیان (پککو) وابسته به بانک پارسیان  است و کاربران با نصب و استفاده از آن میتوانند با افزایش امتیاز خود در قرعه کشی خودرو پورشه شرکت کنند، در طراحیه گرافیکی این محصول بر روی سازه ها، در کنار اپلیکشین از یک دستگاه خودرو پورشه هم استفاده شده بود تا مخاطبین بیشتری جذب  این آگهی شوند.
از سایر اپلیکشن های تبلیغ شده میتوان به اپیدو اشاره کرد که سرویس تماشا و دانلود رایگان فیلم است.

چهره های سرشناس

بهرام رادان(نوین چرم)، کریستیانو رونالدو(کلییر) و سیروان خسروی(سان استار)، زانیار خسروی (سان استار)، محمدرضا گلزار (لوند ویل)، از تصاویر چهره های سرشناسی بودند که در این ماه بر روی تابلوهای تبلیغاتی نقش بسته بودند. نکته جالب این ماه حضور هر دو برادران خسروی بر روی تابلوهاست. نا گفته نماند، همکاری چهره های سرشناسی از بازیگران زن مطرح سینما و تلویزیونی با برندها، مدت زیادی است که آغاز شده و آنها اکثرا در تبلیغات رسانه های اجتماعی برندها حضور پر رنگ تری دارند. بهنوش بختیاری، ترلان پروانه، سحر قریشی و بهاره رهنما از جمله چهره های خانم هستند.

بیلبوردهایی برای زیبایی

از اتفاقات جالب این ماه میتوان به تبلیغات گسترده و رقابت نزدیک سالن های زیبایی در تبلیغات محیطی اشاره کرد، سالن هایی که حتی از خدمات تخصصی خود مثل "عروس" به عنوان محتوای محتوای تبلیغاتی بهره بردند، با توجه به حجم گسترده تبلیغات سالن های زیبایی، قاعدتا بودجه زیادی را برای تبلیغات نیز صرف کرده اند، این تبلیغات تنهاروی رسانه های محیطی کوچک اجرا نشده اند و در ابعاد گسترده تری بر روی پل های عابر و بیلبوردهای بزرگ نیز اکران هایی را داشته اند.

کنسرت ها

با پایان ماههای عزاداری محرم و صفر، کم کم بازار برگزاری کنسرت ها داغ شده است و بسیاری از خواننده ها و اسپانسرهای آنها به تبلیغ کنسرت های خود بر روی سازه های تبلیغات محیطی پرداخته بودند. کنسرت هایی که در آذر ماه تبلیغ محیطی داشته اند به این شرح می باشند: 

 • کنسرت رضا صادقی 
 • کنسرت بابک جهانبخش
 • کنسرت اشوان
 • کنسرت گروه رستاک 
 • کنسرت فریدون آسرایی
 • کنسرت عماد طالب زاده 

 

اشتراک گذاری:

 

برچسب ها: #دیده#دیده_بان#دیده_مان#دیده_گام#مانیتورینگ#مانیتورینگ_تبلیغات#مانیتورینگ_تبلیغات_محیطی#برنامه_ریزی#برنامه_ریزی_رسانه#بودجه_بندی#تحلیل_رقبا#deedeh#deedehban#deedehmon#deedehgam#monitoring#advertising_monitoring#media_plan#media_planning#competitor_analysis