گزارش دیده بان: اسفند ماه 95- تهران

گزارش دیده بان: اسفند ماه 95- تهران

تعداد تابلوها و مسیرهای بررسی شده 

اسفند ماه سال گذشته (1395) بیش از 1200 سازه تبلیغات محیطی اکران شده در شهر تهران مانیتور شد که در متن پیش رو نتایج اولیه و کلی آن ارایه میگردد.
کلیه گزارشات و مقایسه های ارایه شده در این مقاله براساس تعداد آگهی ها و تعداد سازه های انجام پذیرفته است. بررسی های دقیق تر و جزیی تر براساس ارزش ریالی، متراژ، ضریب اثر بخشی و ... در صورت نیاز قابل ارایه است. 
سازه های بررسی شده شامل بیلبوردها (تک وجهی و چند وجهی)، پل های عابر پیاده، پلهای سواره رو، استرابوردها و سی ال بی ها می باشند. 

شرکتهایی که بر روی سازه های محیطی حضور داشتند

در اسفند ماه تعداد شرکت هایی که تبلیغات محیطی داشتند از ماههای گذشته بیشتر بود و تعداد آنها به 235 شرکت رسیده بود. 
5 شرکت اولی که بیشترین تعداد تابلوهای محیطی را داشتند به ترتیب زیر بودند: 

 • شهرداری تهران 
 • پاکرو
 • گاج
 • عظیم خودرو
 • پرداخت الکترونیک سداد

خدمات آنلاین

در ماههای اخیر تعداد حضور شرکت هایی که به ارائه خدمات آنلاین می پردازند و یا فروشگاه های آنلاین دارند، بر روی سازه های محیطی رو به افزایش است و این شرکت ها بخشی از بودجه تبلیغاتی خود را به تبلیغات محیطی اختصاص میدهند. شرکت 5040 از جمله آنهاست که به فروش محصولات خود برروی تابلوهای محیطی می پردازد.

تبلیغات فرهنگی شهرداری تهران 

در اسفند ماه شهرداری تهران به اجرای 2 کمپین تبلیغاتی بر روی سازه های محیطی پرداخته بود، یکی از کمپین ها افراد را به برگزاری چهارشنبه سوری بی خطر دعوت میکرد و از با استفاده از کارکترهای محبوب برنامه کودک، سعی در تشویق مردم به شادی بی خطر در شب چهارشنبه سوری داشت.
کمپین دیگر شهرداری که کار بسیار جالبی بود و مرتبط به تعطیلات نوروزی بود، معرفی مکان های گردشگری شهر تهران بر روی سازه های محیطی بود. این کمپین تحت عنوان تهران زیبا افراد را به تهرانگردی و بازدید از جاهای دیدنی شهر تهران دعوت میکرد. البته شهرداری قزوین هم به کار مشابهی پرداخته بود و با معرفی شهر قزوین به عنوان یک مقصد گردشگری سعی در معرفی آثار تاریخی و گردشگری این شهر داشت. 

موسسات خیریه

در اسفند ماه موسسات خیریه زیادی به معرفی خود بر روی سازه های محیطی پرداخته بودند و با اکران طرح های متنوعی افراد را به انجام امور خیر دعوت می نمودند. موسسه محک، بنیاد خیریه روشنای امید ایرانیان، موسسه خیریه وحدت از جمله آنها بودند.
طرح های "من جهادی ام" و "هبه" نیز از طرح های نیکوکاری بودند که از هدیه دادن وقت، تخصص و لوازم اضافه به نیازمندان صحبت می کردند.

کمپین مثل خودت

شرکت سامسونگ برای معرفی گوشی های گلکسی سری A  خود کمپینی تحت عنوان #مثل _خودت راه انداخته است و تبلیغات محیطی تحت این عنوان به اکران درآورده است.  داستان این چالش قرار دادن یک ویدیو در صفحات مجازی هر فرد است که در آن هر فرد به معرفی ویژگی های خاص و منحصر به فرد شخصیت خود می پردازد و افراد یکدیگر را به چالش دعوت میکند، هنرمندانی چون امید نعمتی و سینا حجازی نیز با اشتراک گذاری ویدیوهایی از خود در صفحات مجازیشان در این چالش شرکت کرده اند. از نکات جالب این کمپین تبلیغاتی بعد روانشناختی آن است که سامسونگ افراد را به تفکر در مورد هویت فردی و ویژگی های شخصیتی خود دعوت کرده است.

نمایشگاههای این ماه 

در اسفند ماه نمایشگاههای تخصصی بسیار کمی در تهران برگزار شده است و نمایشگاههایی که از طریق تبلیغات محیطی اطلاع رسانی شده اند به این شرح می باشند: 

 • شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست
 • نمایشگاه حمل و نقل و ترافیک
 • نمایشگاه املاک و مستغلات
 • نمایشگاه زنان و تولید ملی

اپلیکیشن ها و نرم افزارهای این ماه 

اپلیکیشن و وب سایت شیپور که در دوره های گذشته سال 95 نیز تبلیغات مختلف و متفاوتی در فضای محیطی داشته، در اسفند ماه نیز به تبلیغات گسترده ای در زمینه خرید و فروش خودروهای دست دوم از طریق شیپور پرداخته بود و کمپینی تحت عنوان یک معامله شیرین بر روی سازه های محیطی و در دو فاز تیزینگ و باز به اجرا در آورده بود. البته شیپور تنها تیزینگ خرید و فروش آنلاین خودرو در اسفند ماه نبوده است و شرکت رکاب که وب سایتی مرتبط با خرید و فروش خودرو است نیز همزمان با شیپور و در دوفاز به اجرا در آمده بود. فاز تیزینگ این کمپین تحت عنوان رکاب میده، سعی در جلب توجه مخاطبین در سطح  شهر را داشته است.

کمپین هایی چند مرحله ای این ماه

برخلاف بهمن ماه که تعداد زیادی از شرکت ها به اجرای کمپین های چند مرحله ای پرداخته بودند در اسفند ماه تنها یک شرکت به تبلیغات در فاز تیزینگ پرداخته بود و بر روی سازه ها تنها جمله "ما بلیط شانس شماییم" به نمایش در آمده بود. هنوز مشخص نیست که این طرح مربوط به کدام شرکت و زمینه فعالیتی است. 

چهره های سرشناس

بهرام رادان (نوین چرم)، زانیاز خسروی (سان استار) و رضا کیانیان(نیوشا) چهره های سرشناسی بودند که در اسفند ماه بر روی تابلوهای تبلیغاتی حضور داشتند.

فیلم های سینمایی

فیلم های سینمایی که اکران های نوروزی داشتند و در اسفند ماه تبلیغات محیطی آنها به نمایش درآمده بود، به این شرح میباشند:

 • خانه ای در خیابان چهل و یکم
 • گشت دو 
 • خوب، بد، جلف

کنسرت ها 

کنسرت های پایان سال که در سازه های محیطی تبلیغ شده بودند:

 • کنسرت ناصرچشم آذر
 • کنسرت سیروان خسروی 
 • کنسرت محمدرضا گلزار 
 •  کنسرت مهدی براحی

اشتراک گذاری:

 

برچسب ها: #دیده#دیده_بان#دیده_مان#دیده_گام#مانیتورینگ#مانیتورینگ_تبلیغات#مانیتورینگ_تبلیغات_محیطی#برنامه_ریزی#برنامه_ریزی_رسانه#بودجه_بندی#تحلیل_رقبا#deedeh#deedehban#deedehmon#deedehgam#monitoring#advertising_monitoring#media_plan#media_planning#competitor_analysis