گزارش دیده بان: بهمن ماه 95 - تهران

گزارش دیده بان: بهمن ماه 95 - تهران

تعداد تابلوها و مسیرهای بررسی شده 

بهمن ماه امسال (1395) هم بیش از 1200 سازه تبلیغات محیطی اکران شده در شهر تهران مانیتور شد که در متن پیش رو نتایج اولیه و کلی آن ارایه میگردد.
کلیه گزارشات و مقایسه های ارایه شده در این مقاله براساس تعداد آگهی ها و تعداد سازه های انجام پذیرفته است. بررسی های دقیق تر و جزیی تر براساس ارزش ریالی، متراژ، ضریب اثر بخشی و ... در صورت نیاز قابل ارایه است. 
سازه های بررسی شده شامل بیلبوردها (تک وجهی و چند وجهی)، پل های عابر پیاده، پلهای سواره رو، استرابوردها و سی ال بی ها می باشند. 

شرکتهایی که بر روی سازه های محیطی حضور داشتند

در این ماه 208 شرکت از تبلیغات محیطی برای رساندن پیام خود به مخاطبین استفاده کرده بودند. 5 شرکتی که بیشترین تعداد تابلوها را در سطح شهر داشتند به ترتیب زیر میباشند: 

 1. شهرداری تهران 
 2. گاج
 3. سامسونگ
 4. ایوا
 5. نیوشا

بیشترین اکران ها مربوط به چه زمینه های فعالیتی بود

در بهمن ماه بیش از 200 شرکت، تبلیغاتی را در رسانه های محیطی داشتند که بیشترین تبلیغات مربوط به 6 زمینه فعالیت زیر بود:

 1. فرهنگی
 2. مالی - بانکی
 3. خوراکی ها
 4. لوازم خانگی 
 5. مراکز تجاری
 6. اینترنت 

سفارش آنلاین صبحانه

این روزها خرید و فروش آنلاین محصولات از خدمات پرطرفدار به حساب می آید و بسیاری از کسب و کارها برای رونق فروش محصولات خود به فروشگاههای آنلاین روی آورده اند. در سالهای اخیر وب سایت های موفقی چون دیجی کالا و بامیلو به تامین اقلام مورد نیاز افراد از طریق اینترنت و سفارش گیری آنلاین میپردازند ولی موضوع سفارش غذا به صورت آنلاین تاریخچه کوتاه تری دارد و به تازگی رونق بیشتری پیدا کرده است. در بهمن ماه تبلیغات محیطی متنوعی از وب سایت و اپلیکشن دلیون در تهران به اکران در آمده بودند که به اطلاع رسانی در مورد فروش انلاین غذاهای و خوراکی های مناسب صبحانه و برانچ می پرداختند. از قسمت های جالب توجه این وب سایت نداشتن شعبه حضوری این رستوران و تمرکز بیشتر بر وعده صبحانه است. طرح های این تابلوهای محیطی هم هر کدام به نوع خاصی از صبحانه اشاره می کردند.

بازار داغ تبلیغات فرش

ماههاست که تبلیغات محیطی مراکز فروش فرش در نقاط مختلف شهر به نمایش گذاشته شده است و مراکز تجاری عرضه کننده فرش رقابت بسیار نفس گیری بر سر جذب مخاطبین دارند، نکته جالب اضافه شدن هر ماهه برندها و مراکز جدید به لیست تبلیغات محیطی فرش هاست. به نظر میرسد استفاده از رسانه های محیطی در تبلیغات فرش تاثیر گذار بوده و توجه صاحبین کالا به این روش اطلاع رسانی هر ماهه افزایش بیشتری می یابد.

تبلیغات فرهنگی شهرداری

اتفاق ناگوار ساختمان پلاسکو و جان باختن تعدادی از هموطنان و آتشنشانان دلیر، در آخرین روز دی ماه، که باعث به درد آمدن دل همه مردم کشور شد تاثیر زیادی روی تبلیغات فرهنگی شهرداری تهران در بهمن ماه داشته و طرح های مختلفی برای یادآوری و قدردانی از آتش نشانان فداکار به اکران در آمده بودند. 

نمایشگاههای این ماه 

نمایشگاههایی که در بهمن ماه از طریق تبلیغات محیطی اطلاع رسانی شده بودند: 

 • هشتمین نمایشگاه بین المللی در و پنجره و صنایع وابسته 
 • اولین نمایشگاه بین المللی خدمات فنی، مهندسی و مشاوره 
 • دومین نمایشگاه خانه ایرانی 
 • پانزدهمین نمایشگاه صنعت دام، طیور و دامپزشکی
 • نمایشگاه بین المللی خودرو تهران 
 • دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته 
 • هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع چوب، ماشین آلات و تجهیزات وابسته 
 • پانزدهمین نمایشگاه بین المللی یراق آلات، ماشین آلات مبلمان 
 • اولین نمایشگاه تکنولوژی آموزشی

کمپین هایی چند مرحله ای این ماه

در بهمن ماه شرکت ها رکوردار اجرای فاز تیزینگ در تبلیغات محیطی بودند، نکته جالب در مورد برخی از آنها این است که حتی رنگ پیش زمینه و فونت طراحی  برخی از شرکت ها دقیقا مشابه هم بود، در صورتی که محصولات آن شرکت ها کاملا با هم تفاوت داشت و طرح ها مربوط به برندهای مختلف بود. 
فاز تیزینگ شرکت ها به این شرح بودند:
"یک معامله شیرین": وب سایت و اپلیکیشن نیازمندی های شیپور
"رکاب میده" : وب سایت رکاب برای خرید و فروش خودرو 
"سخت نگیرید" : آژانس هواپیمایی ثریا 24
"ما داریم میایم" : رستوران زنجیره ای باروژ
"آب را با بوی نیمرو نخورید" : مایع ظرفشویی دورتو
"این ستاره دنباله دار است" : سامانه پرداخت الکترونیک ایوا 
"عید امسال کجا بریم" : آژانس ستاره ونک

مواد خوراکی

در میان تبلیغات محیطی بهمن ماه، حجم زیادی از آنها به محصولات خوراکی تعلق گرفته بود و این محصولات رده سوم را به خود اختصاص داده بودند. محصولات لبنی، روغن های سرخ کردنی، سس ها، نوشیدنی ها و اسنک ها در بهمن ماه بر روی سازه های محیطی به نمایش در آمده بودند. از نکات جالب تبلیغات محیطی بهمن ماه تبلیغ محصولات "چی توز" بود که به تغییر بسته بندی محصولات چی توز اشاره کرده بود.  

شوینده های مخصوص خانه تکانی

با نزدیک شدن به پایان سال و فصل خانه تکانی، تمرکز بیشتر شرکت های تولید کننده مواد شونیده و بهداشتی در تبلیغات محیطی بر محصولاتی بود که در خانه تکانی مورد استفاده بیشتری دارند. برخی برندها که در پاییز و زمستان تبلیغات محیطی نداشتند در بهمن ماه تبلیغات خود را آغاز کرده و به یادآوری محصولات خود پرداخته بودند. در این میان شامپوهای فرش برند های مختلف رقابت خوبی  را با هم داشتند و با طراحی های خاص خود سعی در جلب توجه مخاطبین داشتند.

اپلیکیشن ها و نرم افزارهای این ماه 

اپلیکشن تاکسی یاب تحت عنوان "تپسی" که ماههاست در رقابت نزدیکی با تاکسی یاب دیگری تحت عنوان "اسنپ" است در بهمن ماه گام جدیدی را در تبلیغات خود برداشته و از فضای تبلیغات محیطی برای اطلاع رسانی خدمات خود استفاده کرده است. در کل یکی از روش های تبلیغاتی محبوب  اپلیکیشن ها و فروشگاههای آنلاین در ماههای اخیر استفاده از تبلیغات محیطی است و شرکت های ایساکو، شیپور، دلیون و تیم یار در بهمن ماه از تبلیغات محیطی استفاده کرده بودند. 

تبلیغات شرکت های بیمه 

با رخ دادن حادثه تلخ و تکان دهنده پلاسکو در تهران، بسیاری از شرکت های بیمه فرصت را غنیمت شمرده و از تبلیغات محیطی برای یادآوری شرکت خود و مزایای خدمات بیمه برای افراد استفاده نموده اند. حجم تبلیغات محیطی مربوط به شرکت های بیمه در بهمن ماه رشد بسیار زیادی داشته است و تابلوهای مختلغی از شرکت های متفاوت بیمه در سطح شهر به اکران در آمده بود.

چهره های سرشناس

بهرام رادان (نوین چرم)، احمدرضا عابدزاده (جاکسون)، پژمان بازغی (شیفر)، رضا کیانیان(نیوشا) از چهره های سرشناسی بودند که در بهمن ماه بر روی تابلوهای تبلیغاتی حضور داشتند. بیشتر تعداد تبلیغات محیطی که از چهره های سرشناس استفاده کرده بود مربوط به برند نیوشا است، در این ماه عکسهای مختلفی و متفاوتی از آقای کیانیان در کنار تبلیغات دمنوش های نیوشا به نمایش در آمده بود.

کنسرت ها 

کنسرت های بهمن ماه که در سازه های محیطی تبلیغ شده بودند:

 • کنسرت کاکوبند 
 • کنسرت بابک جهان بخش 
 • کنسرت عماد طالب زاده 
 • کنسرت ابراهیم اثباتی
 • فیلم های سینمایی

برخلاف ماههای گذشته، در بهمن ماه تنها فیلم سینمایی که تبلیغات محیطی داشت "سلام بمبئی بود" که ظاهرا بنر این فیلم سینمایی از ماه گذشته باقی مانده بود. تبلیغ کمتر فیلم های سینمایی در سازه های محیطی بی ارتباط با برگزاری جشنواره سینمایی فجر نبود و فیلم های کمتری خارج از جشنواره در اکران سینما ها بودند.
تبلیغات سریالی تحت عنوان "عاشقانه" که ویژه شبکه نمایش خانگی است در بهمن ماه بر روی تعدادی از سازه های محیطی به  نمایش در آمد بود. 

تابلوهای خالی 

در طول 6 ماه گذشته، بیشترین حجم سازه های خالی شهر مربوط به بهمن ماه است، در این ماه حدود 16% از سازه های محیطی شهر تهران خالی بودند، حجم گسترده ای از این تابلوهای خالی مربوط به استرابورد ها بود که در اواخر بهمن طی مزایده ای به شرکت های جدیدی واگذار شدند و پیش بینی میشود که در اسفندماه بسیاری از آنها مجددا اکران تبلیغاتی داشته باشند. 

 

اشتراک گذاری:

 

برچسب ها: #دیده#دیده_بان#دیده_مان#دیده_گام#مانیتورینگ#مانیتورینگ_تبلیغات#مانیتورینگ_تبلیغات_محیطی#برنامه_ریزی#برنامه_ریزی_رسانه#بودجه_بندی#تحلیل_رقبا#deedeh#deedehban#deedehmon#deedehgam#monitoring#advertising_monitoring#media_plan#media_planning#competitor_analysis