گزارش دیده بان: شهریور ماه 97 - تهران

گزارش دیده بان: شهریور ماه 97 - تهران

نگاهی کلی به وضعیت تبلیغات محیطی

تابستان امسال و بالاخص شهریور ماه رکورد قیمت دلار شکسته شد و بیشترین حجم از افزایش قیمت آن در چند سال اخیر دراین ماه اتفاق افتاد، ولی بر خلاف تصور بسیاری از افراد، تبلیغات محیطی تجاری در این ماه نسبت به ماه گذشته خود 5% رشد داشته است. البته از دلایل اصلی این رشد جایگزینی تبلیغات بی شمار فرهنگی شهرداری تهران با تبلیغات تجاری است.

پنج شرکتی که بیشترین حجم ریالی تبلیغات محیطی را داشتند به این شرح می باشند:

 1. تپسی
 2. بانک انصار
 3. پیت استاپ
 4. بانک آینده
 5. شهروند

 

شوخی یا جدی؟

از ترندهای تبلیغاتی ماههای اخیر، شوخی های چاپ شده برروی بنرهای چند ده متری بیلبوردها است که معمولا با پاسخ رقبا روبرو می شود. شاید تصور برندها از انتخاب این استراتژی، تغییر روحیه و حال و هوای مخاطبینی است که زیر بار فشار مالی این روزها کمر خم کرده اند و به دنبال راه نجات هستند. وب سایت و اپلیکیشن ارائه بیمه های آنلاین "بیمه بازار" با بهره گیری از این استراتژی در این ماه و با چاپ شوخی های مربوط به بیمه، سعی در جلب توجه مخاطبین خود کرده است.

همزمان با این اقدام شرکت مشابه ارائه دهنده بیمه با نام "از کی" تابلوهایی را به اکران در آورد که بر روی آن ها عبارت "بیمه را جدی بگیرید" حک شده بود و با این اقدام تلاش میکرد تا استراتژی بیمه بازار را رد کند. کشمکش این دو شرکت تا پایان شهریور ماه ادامه داشت و حدود 50 سازه از تبلیغات تهران به آنها اختصاص پیدا کرده بود.

 

فروشگاههای آنلاین

بحران های اقتصادی که در ماههای اخیر پا روی گلوی کسب و کارها گذاشته است سبب شده که تعداد زیادی از شرکت با تعدیل نیرو به فکر صرفه جویی و یا زنده ماندن در این شرایط باشند، خبر تعدیل 175 نیروی شرکت "دیجی کالا" مثل بمب در رسانه های جمعی انعکاس پیدا کرد و حالا یکی از موفق ترین استارتاپ های سالهای اخیر با این خبر ناگوار خبر ساز شد، برخی از رقبای آنلاین این شرکت مثل بامیلو و گلامورا مجددا آکهی های محیطی خود را از سر گرفتند و یا آنها را افزایش دادند.

 

بازگشت به مدرسه

در بررسی کمپین های بازگشت به مدرسه امسال نام برندهای قدیمی لوازم تحریر مثل "استدلر" و "پاپکو" جلب توجه میکردند و این برندها با نزدیک شدن به آغاز بازگشایی مدارس و دانشگاهها تبلیغات محیطی خود را آغاز نمودند.

 

پیک ملل

در حال حاضر در بسیاری از کسب و کارها، مراجعات حضوری و تماس های تلفنی جای خود را به اپلیکیشنها داده اند، در این میان هستد کسب و کارهایی که با ایمان به کیفیت کارشان همچنان از روش های سنتی برای ارائه خدمات استفاده میکنند. در میان انبوه پیام های مختلف اپلیکیشن های حمل و نقل در سطح شهر، "پیک ملل" این بار با معرفی شماره های تماس خود برای ارائه خدمات حمل و نقل با اپلیکیشن ها به رقابت پرداخته و از طریق سازه های محیطی در مخاطبین ایجاد آگاهی میکند.

 

اپلیکیشن ها

در سالهای اخیر و ماههای مختلف همیشه اپلیکیشن ها بخشی از بازار تبلیغات محیطی را به خود اختصاص میدادند ولی هیچ زمان رتبه های اول به آنها اختصاص نیافته بود، مهم ترین ویژگی گزارشات شهریور ماه، حجم زیاد بودجه های تبلیغاتی اپلیکشن ها بود، در این ماه اپلیکیشن های تپسی و پیت استاپ رتبه های اول و سوم را به خود اختصاص داده اند. تپسی با رونمایی از سرویس سفر اشتراکی اش توجه افراد را به خود جلب کرد شاید سرویس هایی از این دست که پرداخت های اشتراکی دارند، در شرایط حال حاضر مورد توجه مخاطبین قرار گیرند. سایر اپلیکیشن هایی که در این ماه آگهی محیطی داشتند به این شرح میباشند:

 • بامیلو
 • هلسا
 • اسنپ فود
 • پات
 • تاپ
 • سکه
 • همراه کارت

 

نمایشگاههای این ماه

تنها نمایشگاهی که در این ماه تبلیغات محیطی داشت، نمایشگاه دام و طیور بود که در تاریخ های 15 تا 18 شهریور ماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شده است.


 

کمپین هایی چند مرحله ای این ماه

تنها کمپین چند مرحله ای این ماه مربوط به فرش تافته بود که فاز تیزینگ آن تحت عنوان "تو نخ این فرشم" سعی کرد حس کنجکاوی مخاطبین را برانگیزد.

 

چهره های سرشناس

تنها کمپین تبلیغاتی که چهره های سرشناس در آن حضور داشتند مربوط به بیمه معلم بوده است که در آن طرح مسئولیت اجتماعی خود با عنوان "تحصیل بدون آسیب" را معرفی کرده است، بیمه معلم در این طرح زمین‌های بازی را با چمن برای مدارس پسرانه و گرانول برای مدارس دخترانه تجهیز و نوسازی می‌کند تا کودکان کمتری آسیب ببینند.  سفیران بیمه معلم مهدی رحمتی، مریم طوسی و کمال کامیابی نیا بودند که تصاویر آنها به همراه تعدادی از دانش آموزان در تابلوهای محیطی به اکران در آمده بود.

 

کنسرت ها

کنسرت های پایانی تابستان امسال که تعداد آن نسبت به ماه گذشته بسیار زیاد بود و  در این ماه تبلیغات محیطی داشته اند به این شرح می باشند:

 • گروه چارتار
 • گروه کامکارها
 • هوروش بند
 • شهاب مظفری
 • محتبی شاه علی
 • محمد رضا گلزار
 • کنسرت نمایش بگو کجایی

اشتراک گذاری:

 

برچسب ها:


نظرات کاربران

نمایش آدرس ایمیل     نمایش آدرس سایت