95 گزارش دیده بان: یک ماهه منتهی به هفته اول مهر ماه

 95 گزارش دیده بان: یک ماهه منتهی به هفته اول مهر ماه

با گذر از خیابانهای شلوغ و اتوبانهای طولانی تهران به بررسی وضعیت تبلیغات محیطی اکران شده پرداختیم، بررسی صورت گرفته بر روی بیش از 1200 سازه تبلیغاتی اعم از بیلبورد، پل عابر پیاده، پل سواره رو، استرابورد و سی ال بی، نتایج جالبی را رقم زدند که در ادامه چکیده ای از آن را شرح خواهیم داد.
استفاده از تبلیغات محیطی در استراتژی تبلیغاتی بیش از 50 زمینه فعالیتی مختلف جا داشت، از شرکت های اینترنتی گرفته تا شرکت های ساختمانی، از مراکز تجاری گرفته تا رستورا ن ها و سالن های زیبایی همه بر روی سازه های تبلیغاتی تهران نقش بسته بودند.
پنج زمینه فعالیتی که بیشترین تعداد سازه های تبلیغات محیطی را داشته اند به ترتیب به این شرح می باشند:
  1. تبلیغات فرهنگی(بیش از 95% از آنها مربوط به شهرداری تهران بوده است)
  2. شرکتهای تامین اینترنت
  3. مالی و بانکی
  4. اپراتورها
  5. محصولات غذایی و خوراکی
285 شرکت از تبلیغات محیطی به عنوان یکی از روش های تبلیغاتی خود بهره جسته بودند که در این میان "شهرداری تهران" بیشترین تعداد تابلو های اکران شده را داشت و موضوعات مختلف و مرتبط با نمایشگاههای شهرداری، تبریک اعیاد و مکان های گردشگری شهر تهران را به نمایش گذاشته بود. 
شرکت های تامین اینترنت علاوه بر این که بر سر اجاره استرابوردها با هم رقابت نزدیکی داشتند، در برخی موارد از بیلبورد و پل هم برای تبلیغات خود یاری جسته بودند و بسته های اینترنتی خود را در ابعاد بزرگ تری تبلیغ نمودند . البته جای این سوال وجود دارد که آیا این رقابت تبلیغاتی با حضور پر رنگ اپراتورها در زمینه ارایه اینترنت همراه به مشترکین خود مرتبط است یا خیر؟ 
15 بانک و موسسه مالی و اعتباری در این دوره حضور داشته و خدمات مختلف خود را تبلیغ کرده اند ، بیشترین موضوع مالی - بانکی که در سطح شهر به نمایش در آمده بود مربوط به خدمات الکترونیک بانک ها و قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بود. 
رقابت اپراتورها در موضوع تغییر شماره ها و انتقال به سایر اپراتورها با حفظ شماره خود (ترابرد)، علاوه بر تلویزیون و سایر رسانه ها بر روی سازه های محیطی نیز ادامه داشت و ایرانسل و همراه اول رقابت نزدیکی باهم داشتند، البته ناگفته نماند که، رایتل هم با حضور بسیار کم رنگ خود، سهم کوچکی از تبلیغات اپراتورها را به خود اختصاص داده بود. 
"میریم مدرسه"، "بریم مدرسه" و "به مدرسه بر میگردیم" شعارهای تبلیغاتی بودند که در ارتباط با خوراکی های زنگ تفریح به چشم می خوردند و بچه ها و والدین عزیز را به انتخاب کیک، شکلات، بیسکـوییت، آبمیوه و شیر برای زنگ های تفریح تشویق می نمــودند، 3% از کل تابلوهای تبلیغاتی شهر تهران با کانسپ "بازگشت به مدرسه" برندهای غذایی اکران شده بودند. همان قدر که شباهت بیش از اندازه شعارهای تبلیغاتی این شرکت ها به هم جلب توجه میکرد، به همان اندازه هم تبلیغات "کمپین مداد جادو" که با همراهی "تکدانه" و "موسسه خیریه جامعه یاوری فرهنگی" برای یاری کودکان مناطق محروم در بازگشت به مدرسه راه اندازی شده بود، توجه مخاطبین را به خود معطوف میساخت، این کمپین از روش های متفاوتی برای کمک به کودکان محروم استفاده می کرد، که یکی از آنها تبلیغات دیجیتالی و اشتراک گذاری عکس با هشتگ مداد جادو بود که به ازای اشتراک گذاری تصاویر مربوط به لوازم  تحریر کاربران، تکدانه کمک هایی را به کودکان مناطق محروم ایران میکند. این کمپین علاوه بر اهداف انسان دوستانه خود، اجرای زیبایی نیز داشت و در دو طراح پسر و دختر اجرا شده بود. 
در این دوره تصاویر سوپر استارهایی مثل بهرام رادان (نوین چرم)، علی دایی (مجتمع تجاری الماس کریمخان)، سام درخشانی (کارما) بر روی تابلوهای تبلیغاتی به نمایش در آمده بودند. در برخی از تابلوها نیز به مناسبت چهلمین روز درگذشت زنده یاد داوود رشیدی، یادی از ایشان شده بود و روی تابلوها عبارت " آمدیم، دیدیم، رفتیم" نقش بسته بود. 
در این میان شرکت های خودرو، فرش و مواد شوینده-بهداشتی هم از رقابت تبلیغاتی جا نمانده و حجم قابل توجهی از تبلیغات را در رده های بعدی به خود اختصاص دادند.
معرفی خودروهای خارجی زیادی از جمله مدل هایی از رنو، هوندا، میتسوبیشیی، ام وی ام و ... توجه مخاطبین را به خود جلب می کردند، البته تبلیغات در زمینه خودرو به برندها ختم نمی شد و  برخی از گالری های فروش خودرو نیز به تبلیغات خود پرداخته بودند. 
مجتمع های اختصاصی فروش فرش مثل: شهر فرش و آقای فرش نیز با تاکید بر جشنواره های فروش ویژه خود، سعی در جذب مشتریان داشتند و آنها را به خرید با تخفیف تشویق می نمودند. 
بیش از نیمی از حجم کمّی تبلیغات محیطی در شوینده ها، به "خمیر دندان" اختصاص پیدا کرده بود که موضوع اکثریت آنها سفیدی دندان بود و تبلیغات این محصول و کانسپ انتخابی آنها،  بی ارتباط با موج لبخند سفید و هالیوودی این روز ها به نظر نمی رسید.
در پایان نگاهی به تابلوهای خالی شهر میکنیم که هیچ  بنر تبلیغاتی بر روی آنها نقش نبسته بود و همچنان چشم انتظار قرار داد با مشتریان خود هستند، این سازه  ها 3% از کل سازه های تبلیغات محیطی تهران را شامل میشوند که با توجه به ارزش ریالی آنها، سهم کمی نیست!
با توجه به جریان تبلیغات محیطی در سطح شهر و حضور زمینه های فعالیتیه مختلف و برندهای متفاوت  بر روی سازه ها، این سوالات به ذهن می رسند، که چرا در تهران با این پتانسیل تبلیغات محیطی بالا و جمعیت زیاد، هنوز تابلوهای خالی وجود دارند؟ و چرا شرکت ها نمی توانند مشتریان خود را متقاعد کنند تا از قدیمی ترین استراتژی تبلیغاتی جهت پیشبرد اهداف خود بهره جویند؟ 
 

اشتراک گذاری:

 

برچسب ها: #دیده#دیده_بان#دیده_مان#دیده_گام#رسانه#برنامه_ریزی_رسانه#بودجه_بندی_رسانه#مانتیورینگ#مانیتورینگ_تبلیغات#مانیتورینگ_تبلیغات_محیطی#تبلیغات#تبلیغات_محیطی#رسانه_محیطی#بیلبورد#بررسی_تبلیغات#deedeh#deedehban#deedehgam#deedehmon#media#media_planning#monitoring#advrtising#out_of_home_advertising#meida_planner#competitor_analysis


نظرات کاربران

نمایش آدرس ایمیل     نمایش آدرس سایت